Knagi w żeglarstwie

16-09-2019

Knagi służą do szybkiego i pewnego unieruchomienia lin: cumowniczych, fałowych, takielunku. Knaga umożliwia także błyskawiczne i pewne odblokowanie liny w razie potrzeby. Mocowane są na wzmocnionych elementach pokładu i masztów.

Knagi mają różne sposoby mocowania i kształty. Rodzaje knag.

- Knaga rożkowa zwana także zwykłą. Jest najpopularniejszym typem knagi.
- Knagi zaciskowe: klinowe, rowkowe i szczękowe. W knadze klinowej lina poprzez wciśnięcie wzdłuż rowka o zmniejszającej się średnicy jest trwale unieruchomiona. Knaga rowkowa nie posiada elementów ruchomych, a trwałe unieruchomienie liny następuje poprzez wciśnięcie jej w rowek o karbowanej powierzchni.
Knaga szczękowa nazywana także "pieskiem" lub sprężynową jest powszechnie stosowana na jednotach pływających. Zbudowana jest z dwóch karbowanych elementów ruchomych, które służą do blokowania liny.

Czym się kierować przy wyborze knag?

Knagi szczękowe powinny mieć solidną mechanikę ruchu sprężyn oraz ostre "żabki" zapobiegające puszczeniu liny. Słabej jakości knagi szczękowe, z czasem zaczynają puszczać liny. Pod większym obciążeniem trudniej się blokują i odblokowują.
Asymetryczne mocowanie na podstawie równomiernie obciąża obie połówki szczęk. Istotny jest kąt nabiegu liny na knagę szczękową, który decyduje o łatwości wpinania i wypinania szota pod obciążeniem. Ważne jest wygięcie oraz wysokość mocowania knagi. Dzięki połączeniu knagi rowkowej i kabestanu, otrzymujemy kabestan samognagujący.

Zapoznaj się z naszą ofertą:
W naszej ofercie polecamy knagi renomowanej firmy Clamcleat, które zapewniają najwyższa jakość mocowania i regulacji lin jachtowych. Używane są w regatowych i turystycznych łodziach żaglowych. Służą do szybkiego i pewnego unieruchamiania oraz zwalniania lin. Oferujemy knagi z PCV, aluminiowe oraz ze stali nierdzewnej w różnych wymiarach.