Chińskie silniki zaburtowe spalinowe Parsun i Seaking

09-11-2020

Chińskie spalinowe silniki zaburtowe budzą mieszane opinie i emocje wśród żeglarzy oraz motorowodniaków. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, przyglądniemy się chińskim silnikom Persun oraz SeaKing. Podpowiemy jakie modele warto kupić, a jakich unikać.

Parsun jest starą wersją linii produkcyjnej Yamahy. Seaking jest chińską wersją Parsuna. Obie firmy produkują silniki zaburtowe na licencji Yamacha. O ile na temat silników Parsun przeważają dobre opinie, o tyle Seakingi są odradzane. Produkcja mieści się w chińskiej miejscowości Suzhou.

 

Wady i zalety chińskich silników zaburtowych.

Zaletą chińskiego silnika jest niewątpliwie cena. Producent zapewnia o wysokiej jakości wykonania, niskim zużyciu paliwa i bezawaryjności. Kolejną zaletą są niższe koszty części zamiennych. Chińskie silniki będą mniej narażone na kradzieże.

Wadą chińskich produktów są problemy z serwisem. Nie chodzi tu o jakość ich wykonania, ale o opinie i przekonania mechaników, którzy nie chcą dotykać chińskich produktów. Podobnie jest zresztą na rynku samochodów, warsztaty najchętniej naprawiałyby niemieckie auta i nie dotykały samochodów koreańskich i japońskich. Kolejną wadą jest waga i decybele. Chińskie silniki są głośniejsze i cięższe od znanych marek. Estetyką także odbiegają od silników Hondy, Suzuki czy Yamahy.

Sprawdź silniki zaburtowe.

 

Sprawdź naszą ofertę na silniki zaburtowe Honda.

 

Sprawdź naszą ofertę na silniki zaburtowe Suzuki.

 

Fakty i mity na temat chińskich silników.

Złe opinie na temat chińskich silników pochodzą głównie od osób, które ich nie użytkują.

Zrzut ekranu z branżowego forum sailforum.pl

Właściciele wspomnianych silników mają przeważnie dobre zdanie.

Zrzut ekranu z branżowego forum sailforum.pl

 

Zrzut ekranu z branżowego forum sailforum.pl

Parsun jest delikatnie mówiąc błędoodporny :). Proszę sprawdzić na załączonym niżej zrzucie ekrarnu z żeglarskiego sailforum.pl

Zrzut ekranu z branżowego forum sailforum.pl

Nie są to tylko opinie osób użytkujących silniki sporadycznie, u których silniki wiszą głównie na pantografie. Pozytywne opinie mają także osoby czarterujące jachty i prowadzące szkolenia, gdzie silniki Parsuna wykorzystywane są po 8 - 10 godzin dziennie. Jest jednak jedno, ale. Dobre opinie dotyczą jednostek o mocy do 25 KM.

 

Podsumowanie.

Czas pokaże, kto ma rację. Z chińszczyzną mamy złe doświadczenia, ale jakość z roku na rok rośnie. Jeśli za 10 - 15 lat chińskie silniki Parsun będą miały kompresję i nie będą brały oleju, to znaczy, że są ok. Póki co za krótko są na rynku, by jednoznacznie się o nich wypowiadać. Inne wymagania wobec spalinowego silnika zaburtowego ma właściciel pontonu, jachtu czy ratowniczej łódki.

 

Sprzedaż, montaż i serwis silników zaburtowych:

tel. 570 213 931
e-mail: silniki@mazuria.com