Do czego służy bosak żeglarski?

01-02-2021

Bosak do łodzi, czyli długi drąg zakończony hakiem jest niezbędnym wyposażeniem każdej łodzi motorowodnej i jachtu żaglowego. Na co dzień plącze się nam pod nogami i zawadza. Czy zatem jest nam zbędny? Nie sądzę. Ten nieporęczny, prosty przyrząd często chroni naszą łódź i pomaga w nietypowych czynnościach. Poznaj budowę, rodzaje oraz zastosowanie bosaków.

Jak zbudowane są bosaki do łodzi?

Pierwotnie bosaki wykonane były z drewna i stali. Dziś najczęściej wykonuje się je z lekkich i jednocześnie wytrzymałych materiałów takich jak: aluminium czy tworzywa sztuczne. Ich główną zaletą jet także teleskopowe składanie.

Końcówka bosaka.

Końcówka bosaka, czyli grot składa się z haczyka oraz szpikulca i nie uległa zmianom na przestrzeni stuleci. Końcówka żeglarskiego bosaka zakończona jest kulką. W przypadku strażackiego bosaka ratowniczego zakończony jest ostrym szpicem. Grot może być wykonany ze stali lub tworzywa sztucznego.

Bosak drewniany.

Bosak drewniany. Rękojeść zbudowana jest z wysokiej jakości drewna sosnowego. Pokryte jest ono lakierem chroniącym od niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak wpływ wody czy promieniowania UV. W naszej ofercie dostępne są bosaki drewniane o wymiarach 180 cm, 210 cm, 240 cm, 300 cm.

 

bosaki drewniane

Bosak aluminiowy.

Bosak aluminiowy zbudowany jest z anodowego aluminium. Jest lekki, wytrzymały, estetyczny oraz przede wszystkim odporny na słoną, morską wodę.

 

bosak aluminiowy

 

Bosak teleskopowy.

Bosak teleskopowy po złożeniu pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Teleskopowe bosaki przydatne są szczególnie na małych jachtach żaglowych takich jak Sasanka, na których każda przestrzeń. Oczywiście, że można samodzielnie skrócić bosak, ale to mija się z celem. Podstawowym parametrem bosaka jest jego długość, która umożliwia komfortowe łapanie przedmiotów i odpychanie się od przeszkód. W naszej ofercie dostępne są bosaki teleskopowe o wymiarach od 70 cm do 240 cm.

 

Bosak teleskopowy

 

Praktycznym połączeniem kilku funkcjonalności oferują wiosła z bosakiem:

 

wiosła z bosakiem


Do czego służy bosak?

Bosak służy przede wszystkim do:
- odpychania łodzi od kei (szczególnie przydatny w zatłoczonych portach)
- odpychania łodzi od przeszkód np. innej łodzi
- chwytania
- łapania boi, cumy lub innych przedmiotów, które wpadły do wody
- prowadzenia akcji ratunkowych
Jak widzimy, wbrew pozorom bosak ma szerokie zastosowanie w praktyce na łodziach i mniejszych jachtach.

Pamiętaj, aby bosaków zakończonych stalowym grotem nie używać przy stawianiu żagli, gdyż może je uszkodzić. Bosak może służyć do przyciągania boi do łodzi, ale nigdy na odwrót. Próba przyciągnięcia jachtu do boi może skutkować złamaniem bosaka, który ma ograniczoną wytrzymałość nośną.


Kto pierwszy zaczął używać bosaków?

Wbrew pozorom, żeglarze nie byli prekursorami. Jako pierwsi bosaków używali flisacy (nazywali je osęki) do pracy przy spławie drewna na rwących rzekach. Zatrzymując się na historii słowa bosak, należy przypomnieć, że na dużej łodzi wiosłowej mianem Bosakowy określano osobę, która odpowiedzialna była za cumowanie. W staropolskim języku bosak oznaczał:
- mnicha, który był bosy
- osobę chodzącą boso
- niekutego konia
- obuwie noszone na nagich stopach.

 

Bosaki w sklepie żeglarskim Mazuria.

W sklepie żeglarskim Mazuria oferujemy bogaty wybór bosaków wykonanych z różnych materiałów oraz szerokiej gamie rozmiarów.

wiosła bosaki i akcesoria

Bosaki są niezbędnym wyposażeniem każdej łodzi motorowodnej i jachtu żaglowego. Oferowane przez nas bosaki wykonane są z drewna lub anodowego aluminium. Groty bosaków wykonane są z mosiądzu, ze stali nierdzewnej lub plastiku. Dostępne w szerokiej gamie rozmiarów.