Farby antyporostowe. Jaka farba do malowania jachtu?

29-03-2021

Jeśli jacht utracił powab nowości, a burty noszą ślady kontaktu z keją, pozostaje nam odnowienie pięknego wyglądu. Wiosna to najlepszy czas na renowację jachtu. Farby antyporostowe chronią kadłub przed porostami oraz glonami. Dobieramy je stosownie do materiału, z jakiego wykonany jest jacht. Istotna jest także prędkość, z jaką łódź się porusza. Dowiedz się jak dobrać farbę antyporostową do swojego jachtu oraz jak przebiega proces malowania.

 

Kiedy należy malować jacht farbą antyporostową?

Glony, porosty i małże na podwodnych częściach łodzi oraz części silników zaburtowych zwiększają opory oraz tarcia i powodują gorsze prowadzenie jachtu.

Jeśli jacht utracił powab nowości, a burty noszą ślady kontaktu z keją, pozostaje nam odnowienie pięknego wyglądu. Renowacji jachtu należy dokonać wiosną, tuż przed wodowaniem jachtu. Aby farba antyporostowa, która zawiera tlenki miedzi, była skuteczna, łódź musi być stale w środowisku wodnym. Jacht należy zwodować do kilku dni po malowaniu. W przeciwnym wypadku farba się utleni i nie będzie efektywnie chronić kadłuba łodzi przed niekorzystnym oddziaływaniem środowiska wodnego.

Na rynku farb antyporostowych dominują produkty, zabezpieczające kadłub łodzi przez jeden sezon. Kilku-sezonowe farby antyporostowe przeznaczone są dla jednostek pływających po akwenach morskich, które na okres zimowy nie są wyciągane z wody.

Etapy malowania jachtu. Czy farby można na siebie nakładać?

Jeśli nie wiemy, jaką farbą wcześniej był pomalowany nasz jacht, wskazane jest użyć podkład epoksydowy. Zwiększa on przyczepność farby docelowej do kadłuba oraz chroni dodatkowo przed wnikaniem wody do laminatu. Powierzchnię kadłuba należy oczyścić i odtłuścić. Nanosimy równą grubość farb na zabezpieczaną powierzchnię. Średnio 1 litr farby antyporostowej wystarcza na pomalowanie 8 m2. Farba ładnie zakrywa wszelkie nierówności i zarysowania na laminacie, dając gładką powierzchnię. Czas utwardzania farby wynosi około 4-8 godzin w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia. Zaraz po malowaniu usuwamy taśmy zabezpieczające. Jacht wodujemy następnego dnia po malowaniu.


Farbę antyporostową
nanosimy kilka cm ponad linię wody. Na linii wody występuje największa ilość glonów z powodu dużego nasłonecznienie i wyższej temperatury. Rodzaj farby dobieramy do prędkości jachtu, podczas której uwalniają się tlenki miedzi, chroniące jacht przed porostami. Zbyt twarda farba nie uaktywni się przy wolno pływających żaglówkach, a zbyt miękka szybko się wypłucze na motorówkach.

Jacht posiada newralgiczne i szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne części. Są nimi:
- płetwa balastowa i sterowa
- kil
- dziób

Nacierają one podczas pływania na wodę, przez co są szybciej wypłukiwane. Dodatkowo narażone są na zarysowania mechaniczne. Zaleca się zabezpieczać wspomniane elementy dodatkową warstwą farb.

 

Farby antyporostowe oraz pozostałe środki do pielęgnacji łodzi i jachtów kupisz na naszym sklepie żeglarskim:

 

środki do pielęgnacji łodzi i jachtów


Farby 1 i 2 składnikowe.

Farby jednoskładnikowe są łatwe w nanoszeniu. Charakteryzują się jednak mniejszą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia od farb dwuskładnikowych. Wyższa trwałość farb dwuskładnikowych opłacona jest trudniejszym nanoszeniem oraz wyższą ceną.

Pamiętaj o zasadzie nie nakładania farb dwuskładnikowych na warstwę farby jednoskładnikowej. Możesz natomiast nanosić farbę jednoskładnikową na warstwę po farbie dwuskładnikowej.

 

Przeczytaj także artykuł: Renowacja drewnianych elementów łodzi