Jakie odbijacze do łodzi?

02-06-2020

W ofercie sklepu Mazuria dostępne są renomowane odbijacze jachtowe firm Majoni oraz Polyfrom. Wykonane z wysokiej jakości winylu odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dostępne są wszystkie popularne rozmiary do montażu poziomego lub pionowego. Łatwe w użyciu, napełniane powietrzem za pomocą mosiężnego zaworu.

Dostępne w sklepie kolory odbijaczy:
- czarny,
- biały,
- bordowy,
- granatowy,
- szary,
- zielony,
- czerwony,
- pomarańczowy,
- żółty,
- niebieski,
- grafitowy,
- mocca.

Kolory odbijaczy dostępne w sklepie mazuria.com

Obowiązkowe wyposażenie łodzi w odbijacze.

Łodzie o długości powyżej 3,5 metra są zobowiązane do posiadania na wodach śródlądowych odbijaczy w ilości odpowiedniej do wielkości jednostki pływającej. Przepisy nie definiuję, ile odbijaczy do łodzi powinniśmy stosować. Powinniśmy zamontować taką ilość, by chroniły przód, środek oraz tył naszej jednostki pływającej.

Rodzaje odbijaczy do łodzi.

Odbijacze jachtowe chronią burtę łodzi przed mechanicznym uszkodzeniem podczas kontaktu z pomostem, bądź innym jachtem. W ofercie sklepu Mazuria dostępne są we wszystkich modnych kolorach oraz typowych kształtach. Mogą być montowane pionowo lub poziomo.
Odbijacze pomostowe montowane są na pomostach. Mogą być proste, narożne być z obracającym się kołem. Chronią dziób lub rant cumujących łodzi.
Odbijacze dziobowe chronią dziób łodzi przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas zetknięcia z innymi jednostkami pływającymi lub pomostem. Odbijacze dziobowe są miękkie i jednocześnie mocne. Zachowują elastyczność oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą być w kształcie rogala lub pionowej ochrony dziobu łodzi.

Odbijacz dziobowy.

Naprawa odbijaczy.

Dobrej jakości odbijacze posłużą nam wiele lat. Co jednak gdy odbijacz przestaną trzymać powietrze? Najczęstszą przyczyną są zużyte zaworki, które należy wymienić na nowe. Zaworek do odbijacza jachtowego kosztuje około 6 zł. Za tak niewielkie pieniądze otrzymamy solidny, mosiężny zaworek o długości 18 mm i średnicy 5mm. Pasuje do wszystkich typów odbijaczy firmy Majoni. Metoda wymiany jest prosta. Wkręca się w zaworek śrubkę M3 (fi 3mm) i wyrywa. W miejsce starego zaworka montuje się nowy poprzez wkręcenie śruby M3 i wepchnięcie. Sprawdź też adaptor do zaworu odbijacza jachtowego, który umożliwia napompowanie odbijacza przy pomocy pompki samochodowej bądź rowerowej.

Napełnianie powietrzem odbijaczy.

Oferowane przez nasz sklep odbijacze napełniane są sprężonym powietrzem poprzez wygodny, mosiężny zawór. Odbijacze nie mogą mieć zbyt dużego ciśnienia. Wysoka temperatura podczas nasłonecznienia mogłaby doprowadzić do deformacji. Optymalne ciśnienie wynosi około 0,2 bar / 2,9 psi. Odbijacz powinien być napompowany tak, aby można go było ścisnąć ręką do połowy. Za pomocą specjalnego adaptora do zaworu odbijacza jachtowego można napełniać odbijacz pompką samochodową / rowerową.

Etykieta żeglarska dotycząca odbijaczy.

Odbijacze chronią naszą łódź podczas manewrowania w porcie oraz podczas postoju. Zabezpieczają burty jachtów przed otarciami o inne jachty lub pomost. Niepisane prawo żeglarskie mówi, że nie używa się ich podczas pływania po wypłynięciu z portu. Odbijacze powinny być schowane. Najwygodniej trzymać je w koszach do odbijaczy. Wiszące odbijacze wystawiają negatywne świadectwo dla sternika i jego załogi. To zgrzyt i oznaka niedbalstwa i niechlujstwa właściciela jednostki pływającej. Nie ma gorszego widoku na mazurskim jeziorze od pięknego jachtu płynącego ze zwisającymi odbijaczami przy burcie. Poza walorami estetycznymi wiszące odbijacze powodują na dużej fali pryskanie wody załogę jachtu oraz uderzanie o burtę. Dodatkowo bardzo często dochodzi wówczas do zgubienia odbijacza.

Jeśli masz wątpliwości, jaki wybrać odbijacz, skontaktuj się z naszymi doświadczonymi sprzedawcami pod numerami tel. 575 065 050 lub 575 064 050. Doradzimy przy zakupie odbijacza i udzielimy niezbędnych informacji na temat sposobu prawidłowego pompowania.