Przygotowanie jachtu do sezonu

10-03-2021

Przygotowanie jachtu do nowego sezonu warto rozpocząć już jesienią. Z artykułu dowiesz się co można zrobić jesienią i zimą oraz czym należy zająć się wiosną tuz przed sezonem. Przy jachcie nigdy za mało prac. Im sprawniej przygotujemy jacht do sezonu, tym szybciej rozpoczniemy żeglowanie.

 

Jesienno-zimowe przygotowanie jachtu do nowego sezonu.

Jesień oraz zima to najlepszy czas na naprawę, przeróbkę oraz zakup żagli do jachtu. Przed sezonem możemy liczyć na niższe ceny oraz przede wszystkim na szybką realizację zamówienia. Naprawy u szkutników także warto zlecić jesienią. Zimą oraz wiosną przyjmowane są większe zlecenia i nasze małe zamówienie może nie zostać przyjęte.


Wiosenne przygotowanie jachtu do sezonu.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Czas zdjąć plandekę, sprawdzić jak wygląda nasz jacht i przygotować go do sezonu. Zobacz na co zwrócić uwagę:

1. Kadłub, maszt i takielunek. Prace przygotowawcze rozpoczynamy od miejsc, do których na wodzie jest utrudniony dostęp. Sprawdzamy czy po zimie na kadłubie nie pojawiły się otarcia lub pęknięcia. Tego typu uszkodzenia należy oczywiście naprawić. Drobne szkody możesz pokryć żelkotem lub topkotem. Większe uszkodzenia załatasz szpachlówką żelkotową. Co 3 sezony z pewnością warto zabezpieczyć kadłub oraz miecz poprzez pomalowanie farbą antyporostową.
Położony masz to doskonała okazja do sprawdzenia stanu nitów łączących oraz lin stalowych. Sprawdzamy czy liny nie są przetarte. Dodatkowo sprawdzamy i w miarę potrzeby wymieniamy: zawleczki i zabezpieczenia w miejscu montażu sztagu, achtersztagu oraz want. Sprawdzamy czy stójki relingu nie ruszają się na boki i są dobrze zamocowane.

2. Żagle i liny miękkie. Sprawdzamy czy na żaglach nie pojawiły się rozdarcia. Nie bagatelizujemy nawet najmniejszych przetarć, które na silnym wietrze z pewnością się powiększą. Wymieniamy poprzecierane bądź kilkuletnie, miękkie liny na nowe. Ważnym elementem olinowania są liny ruchome: fały grota oraz foka. Doglądamy ich stanu i co kilka lat wymieniamy na nowe.

3. Sprawdzamy szczelność. Podczas przygotowania jachtu do sezonu warto sprawdzić czy luki oraz bulaje są szczelne. Najlepszą metodą jest obfite chluśnięcie wiadrem wody w każde okno. Może się okazać, że któraś uszczelka wymaga wymiany. W przypadku trudności z dopasowaniem oryginalnej uszczelki, można się ratować uszczelkami służącymi do uszczelniania okien i drzwi na zimę w domu. Wszelkie nieszczelności koniecznie trzeba usunąć przed rozpoczęciem sezonu.

Oprócz okien kolejnym miejscem przecieków są poluzowane kabestany, podwięzi wantowe, sztagowniki. Do przedsezonowych obowiązków należy sprawdzenie mocowania śrub i nakrętek. Luźne elementy dokręcamy oraz w miarę potrzeby uszczelniamy.

4. Wietrzenie oraz czyszczenie wewnątrz i na zewnątrz jachtu. Wiosną każdemu jachtowi przyda się wietrzenie wnętrza wraz z zakamarkami typu luki i szafki. Czyścimy i wietrzymy materace oraz sprawdzamy stan wyposażenia przyborów kuchennych. Miejsca z ewentualnymi zagrzybieniami dokładnie czyścimy. Często zwykła woda z octem nie wystarczy do mycia jachtu.

 

środki do pielęgnacji jachtów


Korzystając z okazji, że jacht stoi na lądzie, możemy wspomóc się środkami chemicznymi przeznaczonymi do czyszczenia. Przydadzą się nam: szczotki, gąbki, myjka ciśnieniowa i przede wszystkim rękawiczki ochronne. Podczas mycia jachtu, zwróćmy uwagę czy woda nie dostaje się do wnętrza przy niezauważonych nieszczelnościach.

5. Silnik zaburtowy. Raz do roku wymieniamy filtr paliwa w silniku stacjonarnym lub zaburtowym jachtu. Sprawdzamy także czy nie ma zanieczyszczeń w zbiorniku paliwa. Najlepiej jest tego dokonać na wiosnę. Przy okazji warto sprawdzić stan świec i oczyścić je. Sprawdzamy także stan wężyków, końcówek i zacisków. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie dokonywać przeglądów silnika zaburtowego, to oddajemy go w ręce fachowcom.

Firma Mazuria prowadzi sprzedaż, serwis, montaż oraz naprawy silników zaburtowych i stacjonarnych. Tel. 698-661-945 e-mail: artur@mazuria.com

6. Instalacja wodna, gazowa, elektryczna. Współczesne jachty wyposażone są w instalacje mieszkalno-pokładowe. Przed sezonem płuczemy zbiornik z wodą pitną. W przypadku zbiorników wyjmowanych sprawa jest prosta. W przypadku zbiorników zamontowanych na stałe, należy wlać czystą wodę i wypompować za burtę. Po czyszczeniu sprawdzamy smak i zapach wody. Jeśli nie jest idealny, czynność dezynfekcji i płukania przeprowadzamy ponownie. Sprawdzamy przy okazji stan pomp na jachcie.
Kolejną czynnością przed sezonem jest sprawdzenie szczelności instalacji gazowej oraz sprawności kuchenki. Następnie sprawdzamy stan akumulatora, bezpieczniki, lampy i pozostałe urządzenia elektryczne.


Po zwodowaniu jachtu do wody.

Po zwodowaniu jachtu do wody należy:
- Skontrolować sprawność oraz szczelność pompy do wody zaburtowej oraz przejść burtowych.
- Napełnić zbiorniki paliwa i odpowietrzyć układ paliwowy.
- Uruchomić silnik oraz sprawdzić jego poprawną pracę.


Podsumowanie.

Jacht możemy przygotowywać do sezonu cały czas. Im większy jacht tym więcej przy nim prac przygotowawczych do sezonu. Pracy przy własnym jachcie nigdy za wiele. Im szybciej zaczniemy, tym dłużej będziemy cieszyć się z żeglowania w sezonie. Życzymy pomyślnych wiatrów oraz wspaniałej pogody w sezonie.

 

Zobacz także nowoczesne pokłady teakowe. Jak zrobić podłogę w jachcie?

jak zrobić podłogę w jachcie