Obsługa silnika zaburtowego

17-06-2020

Silnik to jeden z najważniejszych i najdroższych elementów wyposażenia łodzi motorowych i jachtów żaglowych. Obsługa silnika zaburtowego wymaga zapoznania się z instrukcją obsługi oraz praktyczną nauką obsługi: uruchamiania, docierania w przypadku nowych silników. W artykule omówimy kwestię paliwa do silników, uruchamianie oraz kompleksową obsługę. Dowiesz się jak transportować, zamontować, obsługiwać oraz co ile wymieniać olej w silniku zaburtowym.

Paliwo do silników zaburtowych.

Nowoczesne silniki zaburtowe to zaawansowane technicznie jednostki czterosuwowe. Stosuje się do nich benzynę PB95 bez dodatku oleju. Starszej generacji silniki dwusuwowe wymagały stosowania mieszanki benzyny PB95 z olejem w stosunku 50 do 1 lub 100 do 1. Silniki czterosuwowe są cichsze i ekonomiczniejsze. Na rynku dostępny jest także silnik zaburtowy z napędem diesla. To Hyundai, model Seria S30, który charakteryzuje się niezawodnością i prostą konstrukcją. Zaburtowy silnik diesla zapewnia optymalne osiągi.

Uruchomienie silnika zaburtowego.

- Odkręcamy odpowietrznik na korku zbiornika paliwa.
- Odkręcamy dopływ paliwa.
- W przypadku zimnego silnika włączamy ssanie.
- Opuszczamy na pantografie stopę silnika do wody. Niedopuszczalne jest uruchamianie silnika na sucho.
- Sprawdzamy, czy dźwignia zmiany biegów jest na luzie.
- Ustawiamy w pozycji rozruchowej manetkę gazu.
- Wyciągamy linkę rozrusznika ręcznego rozruchu do poczucia lekkiego oporu. Oglądamy się za siebie w celu sprawdzenia braku przeszkód i osób za nami. Energicznym pociągnięciem linki uruchamiamy silnik zaburtowy. Czynność powinna uruchomić sprawny silnik po jedno, dwu lub trzykrotnym pociągnięciem linki. Dłuższe szarpanie linki może doprowadzić do zalania świec.
- Wyłączamy ssanie i zmniejszamy obroty silnika
- Sprawdzamy, czy po uruchomieniu silnika wydobywa się wodą chłodząca z układu chłodzącego. Awaria chłodzenia doprowadziłaby do zatarcia silnika.
- Silnik gasimy na biegu jałowym. W zależności od modelu wyciągamy tzw. zrywkę lub wyłączamy za pomocą przycisku "stop".
- Zgaszony silnik wyciągamy na pantografie do góry.
- Zakręcamy kranik dopływu paliwa oraz odpowietrznik.

Silniki zaburtowe Honda

Sprawdź w naszym sklepie żeglarskim ofertę silników zaburtowych Honda.

 

Podczas pływania biegi zmieniamy zawsze na wolnych obrotach. Przed zmianą biegu zmniejszamy do minimum obroty silnika. Pływając na płytkich bądź nieznanych akwenach uważajmy na przeszkody podwodne, które mogą uszkodzić śrubę lub stopę silnika. W porcie podczas manewrowania staramy się nie używać gazu. Silnik na biegu pozwala bez dodawania gazu manewrować łodzią.

Poznaj fakty i mity na temat chińskich silników zaburtowych

Jak transportować silnik zaburtowy?

Silnik zaburtowy najlepiej transportować zamontowany na łodzi. Przyczepa bądź laweta ma wystarczającą amortyzację na oponach i osi. Silnik musi być tak podniesiony, aby podczas jazdy na nierównościach i dziurach nie uderzał o jezdnię. Dobrą praktyką jest dodatkowe zabezpieczenie silnika za pomocą pasów transportowych. Odciąża to pawęż na nierównościach. Pawęż w łodzi musi być solidna i dostosowana do mocy / wagi używanego silnika. W przypadku konieczności transportu silnika zaburtowego w pozycji leżącej, należy kłaść go na stronie wydechowej. Część gaźnika i wtrysku na górze.

Są modele silników zaburtowych, które możemy bezpiecznie transportować w kilku pozycjach. Przykładowo silniki Suzuki o mocach 6 KM, 5 KM oraz 4 KM przystosowane są do transportu w 3 pozycjach:

3 pozycje transportu silnika zaburtowego Suzuki

Fot. 3 pozycje transportu silnika zaburtowego Suzuki.

Nie zgodne z instrukcją transportowanie silnika zaburtowego może doprowadzić do uszkodzenia silnika spowodowane dostaniem się do cylindrów oleju z miski olejowej.
Nie kładziemy silnika przed wypłynięciem z układu wody, która mogłaby dostać się przez wydech do cylindra spowodowałoby to uszkodzenia.
Niedopuszczalne jest, aby podczas transportu lub przechowywania dolna część silnika była wyżej od górnej. Woda mogłaby dostać się do głowicy i spowodować uszkodzenia.

Jak zamontować silnik zaburtowy?

Każdy producent łodzi podaje optymalną i maksymalną moc silnika, który może być zamontowany. Oprócz mocy silnika ważną sprawą jest dobór odpowiedniej wysokości kolumny silnika:
- krótka "S" 15 cali = 38,1 cm
- długa "L" 20 cali = 50,8 cm
- extra długa "XL" 25 cali = 63,5 cm.

Podane parametry dotyczą modeli silników zaburtowych Suzuki. Parametry dla innych producentów mogą się nieznacznie różnić.

Montaż silnika zaburtowego

Na zdjęciu poprawnie zamontowany silnik zaburtowy Suzuki.

 

Każdy silnik wyposażony jest we własne mocowanie do pawęży. Czynność powinna być wykonana zgodnie z instrukcją producenta. Podstawowe zasady montażu silnika zaburtowego:
- Na pawęż łodzi nakładamy mocowanie silnika. Z wyczuciem dokręcamy śruby z motylkiem. Silnik nie może bujać się na boki. Jednocześnie zbyt mocne przykręcenie mogłoby doprowadzić do pęknięcia mocowania. Warto dodatkowo zabezpieczyć silnik przed wyrwaniem / utonięciem za pomocą stalowej linki asekuracyjnej. Zaleca się regularne kontrolowanie i dokręcanie śrub mocujących silnik.
- Ustawiamy głębokość zanurzenia silnika. Optymalnie mocuje się silniki tak, aby górna końcówka śruby napędowej była minimum 2 cm pod linią dna łódki. Taka wysokość zapobiega zaciąganiu powietrza z tafli wody.
- Ustawiamy odpowiedni kąt natarcia silnika.

Montaż dużego silnika zaburtowego warto zlecić profesjonalnej firmie. Mazuria zajmujemy się sprzedażą, montażem oraz serwisem silników do łodzi i jachtów. Telefon kontaktowy: 89 678 94 17.


Co ile wymieniać olej w silniku zaburtowym.

Olej do silników zaburtowych

Na zdjęciu litrowe opakowanie oleju do silników zaburtowych. Sprawdź w naszym sklepie olej MARINE 15W40

Pierwszy przegląd i wiążąca się z tym wymiana oleju wymagana jest przez producentów po 20 h /plus, minus kilka godzin/ pracy silnika zaburtowego.
Drugi przegląd i wymiana oleju przewidziana jest po 100 h /plus, minus kilka godzin/ pracy silnika zaburtowego.
Kolejne wymiany oleju przeprowadza się co 100 h. Gwarancja producenta przewiduje konieczność dokonania wymiany oleju minimum raz w roku, bez względu na ilość roboczo godzin.
Bez względu na gwarancję, olej w silniku zaburtowym rekomenduje się wymieniać minimum raz w roku, podobnie jak to ma miejsce w samochodach.


Wymianę oleju i przegląd silnika pogwarancyjnego zaleca się zrobić jesienią tuż po sezonie. Mamy wówczas czas na ewentualnie naprawy i wymiany części eksploatacyjnych. Przegląd gwarancyjny i wymianę oleju w serwisie warto zrobić wiosną tuż przed sezonem. Wymiana oleju wiążę się z przeglądem silnika oraz ewentualną wymianą zużytych części. W przypadku serwisu gwarancyjnego silników zaburtowych, wymienia się okresowo takie części jak: świece zapłonowe czy wirnik pompy wody. Warto te elementy wymieniać tuż przed sezonem, by nie ulegały uszkodzeniu w przypadku przechowywania silnika w niekorzystnych warunkach atmosferycznych zimową porą.